Antroposophiai írások

Ahhoz, hogy az ember a maga teljességében helyesen átérezhesse és értelmezhesse a küszöbön álló 2012-es korszakváltást, előbb a világegyetem és ezzel a világszellem tökéletesebb megismerésére van szükség. Erre hivatott a szellemtudomány. Az evolúciós korszakokat elsősorban Rudolf Steiner tanításai alapját fogom bemutatni.

A planetáris inkarnációk

Aki nem foglalkozik a szellemtudomány beható vagy legalább felszínes ismeretével, annak furcsán hangozhat a tényszerűség, mely szerint nem csak az ember szokott reinkarnálódni, hanem a planéták is. Ezeket is nyugodtan nevezhetjük inkarnációknak, igaz, kissé ki kell tágítanunk az időhorizontot, mert másfajta intelligenciák fejlődéséről van szó.
A földfejlődés hét nagykorszakra osztható fel. A szellemtudomány szerint összesen hét ún. planetáris inkarnáció ismeretes a következő kronológiai sorrendben:

  • Szaturnusz-lét
  • Hold-lét
  • Nap-lét
  • Föld-lét
  • Jupiter-lét
  • Vénusz-lét
  • Vulkán-lét

(Ne tévesszen meg senkit, hogy az inkarnációk többnyire bolygókról kapták a nevüket!)

Szellemtudományos embertan

Ami az ember szellemtudományos antropológiáját illeti, az embernek nem csak fizikai teste van, hanem azon felül még hat, fogalmazzunk úgy, hogy energetikai teste is, amelyek mindegyikéhez egy-egy tudatállapot is tartozik. Az ember összességében tehát hét energetikai-finomanyagi testének kialakulása szoros összefüggést mutat az egyes planetáris inkarnációkkal, illetve az egyes tudatállapotok kialakulásával.
Aki nem ismeri a planetáris fejlődést, illetve legalább részben nem érti meg annak érzékfeletti vetületeit, egyszerűen nem lesz képes a maga valóságában megismerni az ember fejlődését sem.
A következő felsorolás ezt szemlélteti:

  • Szaturnusz-lét során alakult ki a fizikai test és a mélytransz állapot
  • Hold-lét során alakult ki az étertest és az alvás
  • Nap-lét során alakult ki az asztráltest és az álom
  • Föld-lét során alakul ki az én (szellem) és az éber tudatosság
  • Jupiter-lét során alakult ki a manasz és az imagináció képessége
  • Vénusz-lét során alakul ki a buddhi és az inspiráció képessége
  • Vulkán-lét során alakult ki az átman és az intuíció képessége

Minden planetáris inkarnáció hét főkorszakra bontható, amelyek további hét-hét kultúrkorszakból épülnek fel. Összesen tehát létezik 7 planetáris inkarnáció, 49 főkorszak és 343 kultúrkorszak. Az emberré lett lélek evolúciója arról szól, hogy mindegyik stáción végig kell haladni. Ebből látszik, hogy mekkora utat kell bejárnunk.

Hol tartunk ma?

Jelenleg a Föld-létben, vagyis a negyedik planetáris inkarnációban járunk. A könnyebb eligazodás kedvéért ismertetem a szellemtudomány prominens kútfői alapján az ide tartozó hét főkorszakot:

  • Apoláris főkorszak
  • Hiperboreus főkorszak
  • Lemúriai-főkorszak
  • Atlantisz-főkorszak
  • Atlantisz utáni első főkorszak - eurázsiai
  • Atlantisz utáni második főkorszak - Numerika
  • Atlantisz utáni harmadik főkorszak - Nulantisz

A jelen kor az újdonságokkal teli Atlantisz utáni első főkorszaknál tart. De a történet itt még nem ér véget. A spirituális evolúció ettől is árnyaltabb, ugyanis minden főkorszakot alkorszakokra, azaz kultúrkorszakokra oszt fel a szellemtudomány. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy minden szakasz és beosztás újabb és újabb tanulnivaló elé állítja az isten eredetű lényünket. Minden fejlődési szakasz új feladatot ró ránk, amely egyszersmind továbbjuttat a következő lépcsőfokra.


A harmadik évezred feladata: a tudati lélek fejlesztése

"Az ember hármas felépítésű lény: testből, lélekből és szellemből áll. A lélek még további három részre osztható: érzőlélek, kedélylélek és tudati lélek. Az érzőlélek révén van az embernek akaratvilága, a kedélylélek révén van érzelemvilága, a tudati lélek révén pedig gondolatvilága.

A lélek három része azáltal alakult ki, hogy a magasabb ÉN (Szellem) öntudatlanul megdolgozta az alacsonyabb testeket. Az ember egyik feladata, hogy az így kialakult lélekrészeket tudatosan is megdolgozza és fejlessze!

Az emberiség történelme kultúrkorszakokra osztható. Egy-egy kultúrkorszak különösen kedvező feltételeket nyújt az egyes lélekrészek tudatos fejlesztéséhez. Íme egy kis összefoglaló:

Harmadik kultúrkorszak ->

Érzőlélek (akaratvilág) fejlesztése
(Kr. e. 2907 - Kr. e. 747)

Negyedik kultúrkorszak ->

Kedélylélek (érzelemvilág) fejlesztése
(Kr. e. 747 - Kr. u. 1413)

Ötödik kultúrkorszak ->

Tudati lélek (gondolatvilág) fejlesztése
(Kr. u. 1413 - 3573)

Jelenleg tehát a tudati lélek korszakában élünk. A mai ember feladata az lenne, hogy minél tökéletesebb szintre fejlessze a tudati lelkét! A tudati lélek fejlesztésének három alapja: kérdezés, megértés és tudatosság.

Kérdezés

A tudati lélek korában nagyon fontos a kérdezés. Természetesen az ember itt is követhet el hibákat:

- túl sokat kérdez

- túl keveset kérdez

- rossz helyen kérdez

- rossz időben kérdez

Nagyon fontos a jól időzített kérdés. Vannak kérdések, amelyekre csak bizonyos időpontban lehet válaszolni. Ha az optimális időpont előtt vagy után hangzik el a kérdés, akkor nincs válasz. A kérdés lehet általános, de a válasz mindig személyre szabott. A válasz tehát mindig a kérdezőnek szól, nem a kérdésnek.

A mester-tanítvány kapcsolatban nagyon fontos a jó kérdezés. A tanítvány továbblépéséhez fontos információkat sokszor csak akkor lehet átadni, ha elhangzik a tanítvány szájából egy célirányos kérdés. (Természetesen a megfelelő időben és a megfelelő helyen.) A mesterek tehát várják a jó kérdéseket, hogy taníthassanak.

A legfontosabb követelmény, amit a tanítványnak meg kell tanulnia: az alázatos kérdezés. A tanítvány nem várhatja el, hogy minden kérdése meg legyen válaszolva. A tanítvány nem erőszakolhatja ki a választ. Ha a tanítvány kérdezése türelmetlen és erőszakos, vagy miután nem kapott választ, mérges és csalódott lesz; ez annak a jele, hogy a kérdezésében nem volt meg az alázat. Az alázatos kérdező első kérdése: "Kérdezhetek?" (Természetesen bármilyen válasz jön, azt teljes lelki békével és nyugalommal kell elfogadni.)

Az a tanítvány, aki ugyanolyan örömmel tudja megköszönni, ha nincs válasz, mint amikor van válasz, már megértett valamit.

Az ember legfontosabb kérdése: a Grál-kérdés. Az embernek leszületése előtt a szellemi hierarchiák teszik fel a Grál-kérdést. Ha az ember végiggondolja életét, akkor rájöhet a Grál-kérdésére, és az arra adható helyes válaszra, mivel maga az élete a válasz. Halál után válaszolni kell a hierarchiák azon kérdésére, amit leszületés előtt feltettek. (Itt említeném meg, hogy a tudati lélek egyik jelképe a Grál-kehely. A tudati lélek úgy hordozza a manaszt, mint a Grál-kehely a mannát.)

Azon emberek számára, akik már megtalálták a mesterüket, van egy kis segítség. A mester legalább egyszer felteszi a tanítványnak a Grál-kérdést. Ezért a mai korban sokszor fontosabb az, amit egy mester kérdez, mint amit mond.

Vannak emberek, akik nem kérdeznek. Élesen meg kell különböztetni közöttük a két csoportot: aki még nem kérdez, és aki már nem kérdez.

A Grál-kehely, a tudati lélek jelképe

Megértés

A tudati lélek korában nagy hangsúly helyeződik a megértésre!

A korszellemnek megfelelő szellemtudomány olyan, amelynek megértése intellektuális erőfeszítést kíván. A mai korban egyesülnie kell a spiritualitásnak és az intellektusnak.

A szellemi tudás nemcsak a földi lét számára értékes, hanem a halál utáni lét (köztes lét) számára is. Halál után annál fényesebb és ragyogóbb a szellem, minél több szellemi tudást hordoz. Az, hogy a földi életben elhangzott szellemi tudásból mi marad meg a halál utáni lét számára, koronként változik.

1. Kezdetben minden szellemi tudás megmaradt, amit az ember hallott.
2. Később csak az a szellemi tudás maradt meg, amit az ember hallott és elfogadott.
3. A mai korban csak az a szellemi tudás marad meg a halál utáni lét számára, amit az ember:
- hall,
- elfogad,
- megért,
- megjegyez.

A mai korban tehát egyaránt fontos a kapott tudás intellektuális megértése és a megjegyzése. (A szellemi tudásnak eleven tudásként kell az emberben élnie. Ezért érdemes a tanításokat újból és újból meghallgatni és átnézni.)

A közeljövőben a mércét még magasabbra állítják: az ember csak azt a szellemi tudást viszi át a halál utáni létbe, amit megvalósított a gyakorlati életben is! Amit az ember teljesen megért (vagyis nem csak a fejével, hanem a szívével is), annak a megvalósítása nem okozhat gondot. Például ha valaki azt állítja, hogy teljesen megértette a megbocsátás lényegét, de nem tud haragosának megbocsátani, az még nem értette meg a megbocsátás lényegét.

Fontos alapszabály:
Ne vess el semmit, amit nem értettél meg!
Ne fogadj el semmit, amit nem értettél meg!

Kelet tana

A keleti tanítások szerint az elme és az intellektus az ember ellensége, a fejlődés és a megvilágosodás gátja. Ez a tanítás a tudati lélek korában haszontalan és idejétmúlt. A mai korban a gondolatvilágot nem felszámolni kell, hanem átalakítani és a szellemi fejlődés eszközeként használni.

Nyugat tana

A nyugati tanítások szerint az intellektus és az ész az ember legfontosabb része. ("Gondolkodom, tehát vagyok.") A felvilágosodás kora óta hirdetik az ész mindenhatóságát. A legtöbb ember csak azt fogadja el, ami racionálisan megközelíthető. A felvilágosodás a Szellem elsötétedését hozta magával. Le kell győzni az ész egyeduralmát!

Kelet tana ("Dobd el az elmét!") az egyik szélsőség, Nyugat tana ("Csak az ész a fontos!") a másik. Az arany középút az intellektus és a spiritualitás egyesítése!

Összefoglalva, a tudati lélek korának feladata: az intellektuális erőfeszítés révén szerzett szellemi tudás segítségével a gondolkodás élővé és önállóvá tétele!

Tudatosság

A kérdezés és a megértés mellett a tudatosság a tudati lélek korának harmadik sajátossága.

A tudatosság lényege a jelenlét. Tudatosítani azt, ami éppen van. A tudatosságnak négy területre kell kiterjednie: 1. Test: tudatosítom a testemmel kapcsolatos folyamatokat. Figyelek a testemre. Ide tartozik például a testtartás, testhelyzetek, végtagok mozgatása, légzés stb.

2. Érzések: tudatosítom a bennem zajló érzéseket. Tudatosítom, hogy ezek az érzések kellemesek, kellemetlenek vagy semlegesek.

3. Tudat: figyelemmel kísérem a tudat működését. Tudatosítom a felmerülő és eltűnő gondolatokat.

4. Környezet: tudatosítom azt, amit látok. Tudatosítom azt, amit hallok. Tudatosítok minden benyomást, amit az érzékszerveim elém hoznak.

A tudatosság magasabb foka az éberség! Fontos érzékelni a kettő közti különbséget:

Tudatosság

Éberség

Az elme egy tulajdonsága; Túl van az elmén ; Kettősség jellemzi ; Egység jellemzi ; Fejből születik meg; Szívből születik meg; Erőfeszítést igényel ; Erőfeszítés nélküli ; A koncentrációból nő ki; A meditációból nő ki

A tudatosságot először a nappali életben kell kifejleszteni, majd utána terjedhet ki az álom és az álom nélküli alvás állapotába.

A tudati lélek és a magasabb megismerés

A tudati lélek korában a nappali, tárgyi tudatosságot megőrizve kell a magasabb világokkal kapcsolatba kerülni. Ez a fajta megismerés Krisztus óta (és Krisztus által) lehetséges, de most a tudati lélek korában a leginkább esedékes.

A régi típusú látás az érző lélekből fejlődött ki, mint homályos asztrális látás. Az új szellemi látás a tudati lélekből kell, hogy kifejlődjön!

Az ellenerők arra törekednek, hogy az emberben a régi típusú, kaotikus látást ébresszék föl. Sok ember örül, hogy "megnyílt a látása", de az esetek többségében ez a régi típusú, érzőlélekből kifejlődött asztrális látás.

A tudati lélekből kifejlődő új szellemi megismerés kialakulását segítő szellemi lény neve: WIDAR. A WIDAR-impulzus befogadása az, ami elűz majd az emberi lélekből mindent, ami a régi kaotikus tisztánlátás maradványaként zavaróan hatna bennünk. Nagyon fontos: a tudati lélek korának megfelelő tisztánlátás nem érhető el az emberi intelligencia megkerülésével, hanem csak az intellektus át szellemesítésével, mikor is a michaeli-widari erők legyőzik az ahrimáni erőket.

Régi típusú tisztánlátás: Ösztönösen ráérző ; Spontán; Éjjeli, álomszerű tudattal; Az ÉN-tudat kioltásával történő; Érző lélekből fakadó

Új típusú tisztánlátás: Tudatosan kiválasztó ; Irányított; Nappali, éber tudatossággal; Az ÉN-tudat fenntartásával történő; Tudati lélekből fakadó

Mani és a tudati lélek

Az első ember, aki teljesen kifejlesztette a tudati lelkét: Parszifál. Parszifál volt előző életében MANI!

Mani nevének jelentése: MANASZ-hordozó. Mi az, ami az emberekben a MANASZ-t hordozza? A helyes válasz: a tudati lélek. A tudati lélek felfogható egyfajta GRÁL-kehelynek, amely a szellem-Én (manasz) hordozója.

Mani az, aki segítette a tudati lélek kifejlődését, és segíti ma is tevékenyen az emberiséget, hogy a tudati lélek korának megfelelő szellemi változásokat megtegye

Érzőlélek

Kedélylélek

Tudati lélek

Fő princípium

Akarat

Érzelem

Gondolat

Kultúrkorszak

Harmadik
(egyiptomi-sumér)

Negyedik
(görög-római)

Ötödik
(kelta-germán)

Jelképe

Bika

Oroszlán

Sas

Cél

Jó akarat

Szép érzések

Igaz gondolatok


© 2018 Sariel & Sariell "project" ; ) Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el